Wieżowiec Aqua w Chicago

249-metrowy budynek „Aqua” w Chicago to najlepszy wieżowiec 2009 roku – uznali architekci z 67 krajów, których opinie zgromadziła niemiecka firma Emporis przyznająca od 2000 r. nagrodę dla najlepszego wieżowca (Emporis Skyscraper Award)

Charakterystyczną cechą budynku są zewnętrzne ściany wyglądające jak pomięta płachta, na którą wylano trochę wody. Wodą są oczywiście szyby budynku, a płachtą odpowiednio rozmieszczone nieregularne balkony. Dzięki temu rozwiązaniu wygląd budynku zmienia się w zależności od miejsca, z którego się na niego patrzy.

„Aqua” to projekt chicagowskiej architekt Jeanne Gang. Budynek dostał nagrodę nie tylko z powodu wyjątkowego wyglądu, ale też z uwagi na rozwiązania techniczne zastosowane podczas budowy i na wykorzystanie ekologicznych technologii.

Wieżowiec ma 82 piętra, 742 mieszkania, 215 pokoi hotelowych oraz biura, które zajmują powierzchnię 5100 metrów kwadratowych. Jego budowę rozpoczęto w 2007 r.

Zdjęcia drugie i trzecie są na licencji Creative Commons (by-sa 3.0). Autorem drugiego jest Ryan Kirby, a trzeciego Urbaneddie. Pierwsze zdjęcie jest w domenie publicznej.