Willa cesarska Katsura w Kioto

Dawna japońska architektura słynie z wielkiej elegancji. Jednym z najwspanialszych jej przykładów jest cesarska willa Katsura w Kioto, którą uznaję za najbardziej gustowną arystokratyczną rezydencję świata.

Nie będę ukrywał, że wpływ na moją ocenę ma z pewnością słabość do tradycyjnej japońskiej architektury i tamtejszych ogrodów. Ale na szczęście nie jestem jedynym, który zachwyca się willą z Kioto. Na początku XX wieku wzbudziła ona podziw architektów Zachodu. Niemiec Bruno Taut nazwał ją „cudem świata”, a wielki Frank Lloyd Wright pełnymi garściami czerpał z niej inspirację dla swoich słynnych willi.

Często podkreśla się, że cesarska rezydencja i otaczający ją ogród stanowią doskonałą jedność. Wskazuje się również na prostotę architektury, dekoracji i kolorystyki. Cała willa wydaje się niezwykle lekka, gdyż tworzące ją budynki (shoin) wznoszą się na smukłych, drewnianych podporach.

Budowę willi rozpoczął około 1615-1620 r. książę Toshihito. W 1642 r. rozbudował ją jego syn Toshitada. Kolejnych zmian dokonywano w XVIII w. Jej budowniczowie wzorowali się na surowym stylu domów samurajów, do którego dodali trochę elementów z bardziej elastycznej estetyki mieszczańskiej.

Pawilon herbaciany

Dwa górne zdjęcia są na licencji Creative Commons. Autorem pierwszego jest John Chang, a drugiego Wiiii. Pozostałe zdjęcia są w domenie publicznej. Zrobił je Raphael Azevedo Franca.