Szibam

Shibam_Wadi_Hadhramaut_Yemen

„Manhattan na pustyni”, „najstarsze miasto drapaczy chmur” – takie określenia ukuto dla miasta Szibam w jemeńskiej dolinie Hadramaut. Znajduje się w nim około 500 wieżowców zbudowanych z cegły mułowej i mających 5-9 pięter.

Początki miasta, które było stolicą jemeńskiego królestwa Hadramaut, sięgają II w. n.e. Jednak większość wieżowców ma po 100-200 lat, a najstarszy liczy sobie około 400 lat. Cegła mułowa jest bowiem materiałem bardzo nietrwałym, więc domy wymagają częstych napraw i renowacji. Trudno zatem powiedzieć od kiedy domy w Szibam przybrały formę wieżowców. Nie ma jednak wątpliwości, że są to najwyższe na świecie domy mieszkalne z cegły mułowej.

Szibam leży na niewielkim, otoczonym obronnym murem wyniesieniu. Mur chronił miasto przed napadami Beduinów, a wyniesienie przed wodami, które regularnie zalewały dolinę. I właśnie po to, by zmieścić całą ludność na tym podwójnie bezpiecznym terenie, mieszkańcy Szibam stawiali coraz wyższe domy.

Szibam

W samym środku miasta znajduje się niziutki – w porównaniu z otaczającymi go domami – meczet z połowy VIII w.

Polecam tez filmik o renowacji wieżowców w Szibam, w którym można obejrzeć imponujące zdjęcia z powietrza (pod koniec) oraz wnętrze miasta.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=LjT7Dk3bus8&hl=pl&fs=1&color1=0x3a3a3a&color2=0x999999]

Górne zdjęcie na licencji Creative Commons (by-sa 3.0). Autor: Jialiang Gao.

Zdjęcie dolne na licencji Creative Commons (by 3.0). Autor: Raphaël Fauveau.

Tagi: ,