Auguste Rodin – Brama piekieł

Rodin brama piekieł

W 1880 roku wybitny francuski rzeźbiarz Auguste Rodin otrzymał zamówienie na wykonanie drzwi do planowanego Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu. Artysta postanowił nawiązać do „Boskiej Komedii” Dantego. Jego „Brama piekieł” miała być odpowiedzią na tzw. „Wrota Raju”, które ponad 400 lat wcześniej wykonał Włoch Lorenzo Ghiberti.

„Brama…” stała się dziełem życia francuskiego artysty. Nie zrezygnował z pracy nad nią nawet, gdy upadła koncepcja budowy muzeum. Przez 37 lat rzeźbił kolejne postaci, ale dzieła nigdy nie ukończył.

Porte_de_l'enfer_(Penseur)

Nie był to jednak zmarnowany wysiłek. Brama zaowocowała największymi dziełami Rodina. Słynny „Myśliciel” pojawił się wpierw właśnie na „Bramie…” jako przedstawienie Dantego Alighieri (widoczny doskonale na drugim zdjęciu). Dopiero później artysta wykonał powiększoną i już samodzielną wersję tej rzeźby. Także w „Bramie…” swe początki ma nie mniej słynny „Pocałunek„, choć w tym wypadku artysta ostatecznie zrezygnował z umieszczania całującej się pary na „Bramie…”.

W chwili śmierci artysty (1917 r.) „Wrota piekieł” miały 180 postaci o wysokości od 15 cm do 1 m. Sama brama ma 6 m wysokości, 3 m szerokości i 1 m głębokości.

„Wrota Piekieł” w pełnej krasie można podziwiać w kilku miejscach, gdyż wykonano wiele odlewów rzeźby artysty. Są to m.in. Muzeum Rodina w Paryżu, Muzeum Rodina w Filadelfii, Muzeum Narodowe Sztuki Zachodu w Tokio, Muzeum Sztuki w Zurychu, Uniwersytet Stanforda i Galeria Rodina w Seulu.

Porte_de_l'Enfer_(Ugolin)

Zdjęcia na licencji Creative Commons (by-sa 3.0). Autorem górnego jest Andreas Witzel, a środkowego i dolnego LPLT.