Madonna z Krużlowej

Madonna_z_Krużlowej1

Piękna a jednocześnie niezwykle tajemnicza rzeźba, którą odkrył w kościele parafialnym w Krużlowej Wyżnej w Małopolsce Stanisław Wyspiański w 1889 r. Dziesięć lat później miejscowy proboszcz przekazał rzeźbę do Muzeum Narodowego w Krakowie. Nie wiemy kto jest jej autorem, gdzie miała pierwotnie stać, ani kiedy dokładnie powstała. Zazwyczaj datuje się ją dość ogólnikowo na ok. 1400 r. bądź I ćw. XV w.

Madonna_z_Krużlowej

Pewne jest natomiast to, że „Madonna…” należy do wąskiej grupy najwspanialszych dzieł sztuki w Polsce. Świadczy o tym choćby umieszczenie jej w książce „1000 genialnych rzeźb” wydanej w 2007 r. w Wielkiej Brytanii i USA. Prezentuje ona największe rzeźbiarskie dzieła kultury zachodniej. Z Polski jest tam tylko kilka pozycji (w tym Ołtarz Wita Stwosza, trzy prace Xawerego Dunikowskiego i jedna Magdaleny Abakanowicz).

Posąg ma 119 cm wysokości. Wykonano go z drewna lipowego, które pokryto polichromią i złotem. Choć „Madonna…” robi takie wrażenie, to nie jest rzeźbą pełnofigurową. Artysta zakładał, ze będzie oglądana tylko od przodu i z boków, co oznacza, że mogła być elementem ołtarza szafiastego. Stylistycznie należy do tzw. pięknego gotyku vel gotyku międzynarodowego, który był powszechny w wielu krajach Europy. Jej twórca najpewniej był jednak związany ze środowiskiem krakowskim. O pięknie dzieła decyduje wdzięczny kontrapost, delikatna i pełna wdzięku twarz Madonny, a także rewelacyjnie wyrzeźbione fałdy jej szat.

Zdjęcia na licencji Creative Commons. Ich autorem jest Ludwig Schneider.