Edgar Degas – Place de la Concorde (Plac Zgody)

Edgar_Degas_Place_de_la_Concorde

Edgar Degas to jedno z czołowych nazwisk francuskiego impresjonizmu, choć malarz ten nigdy nie był prawdziwym, stuprocentowym impresjonistą, gdyż notorycznie łamał podstawowe malarskie zasady tego ruchu. Używał chociażby w swoich obrazach wyklętych przez impresjonistów czerni, szarości i ziemistych kolorów. Do tego nie zrezygnował ze wzmacniania kształtów konturem i twierdził, że jest po prostu realistą. Jednak to on był jednym z głównych organizatorów słynnej wystawy buntowników z 1874 r., która była kluczowym wydarzeniem w dziejach impresjonizmu.

Degas, tak jak impresjoniści, najchętniej przedstawiał zwykłe życie. Praczki, młode tancerki, czy myjące się kobiety to najczęstsze tematy jego dzieł. Często robił kadry fotograficzne, migawkowe, które miały uchwycić ulotną chwilę. Nie było w nich miejsca na pozowanie i klasyczną kompozycję. To dlatego na wielu obrazach Degasa postaci na krańcach obrazu są poucinane. Zdaniem wielu specjalistów takie ujmowanie rzeczywistości było najpewniej zainspirowane fotografią.

Jednym z najbardziej znanych „fotograficznych” obrazów artysty jest „Place de la Concorde”. Głównym jego bohaterem jest wicehrabia Ludovic Lepic, który wybrał się na spacer po Paryżu ze swoimi dwiema córkami i psem. Bohaterem drugoplanowym, choć chyba nie mniej ważnym, jest sam Paryż z widocznymi z tyłu ogrodami Tuileries. Takie „fotografowanie” przechodniów było w tym okresie bardzo modne, czego pięknym przykładem jest dwa lata młodsza „Paryska ulica w deszczu” Caillebotte’a.

Przez 40 lat po II wojnie światowej „Place de la Concorde” uznawano za zaginiony, aż pewnego dnia pojawił się w rosyjskim Ermitażu w Sankt Petersburgu. Przed wojną należał do berlińskiej kolekcji Otto Gerstenberga.

1875, olej na płótnie, 79 na 118 cm