Chimera z Arezzo

Chimera_d'arezzo,_firenze,_09

Chimera to ziejący ogniem potwór z greckiej mitologii. Ma ciało lwa, z którego dodatkowo wyrasta głowa kozy a w miejscu ogona jest wąż. Najsłynniejsze przedstawienie tego potwora nie pochodzi jednak z Grecji, ale z ziem Etrusków i uchodzi za arcydzieło brązownictwa etruskiego.

Zdaniem specjalistów rzeźbę wykonano w I połowie IV w. p.n.e. Uważa się, że stanowiła ona część grupy rzeźbiarskiej ofiarowanej jako wotum etruskiemu sanktuarium niedaleko Arezzo. Grupa ta najpewniej przedstawiała mitologiczną walkę greckiego herosa Bellerofonta z chimerą.

Na wotywny charakter dzieła wskazuje krótki etruski napis na rzeźbie TINSCVIL („dla Tinia”, czyli głównego boga etruskiego panteonu). Na jej przynależność do rzeźbiarskiej grupy i temat całego przedstawienia wskazuje zaś zdaniem specjalistów wyraźna obronna postawa chimery.

Dzieło dotrwało do naszych czasów, gdyż razem z grupą mniejszych figurek wotywnych zostało zakopane jeszcze w starożytności w Arezzo. Na skarb natrafiono przypadkiem w 1553 r. Obecnie chimera znajduje się w Muzeum Archeologicznym we Florencji.

Rzeźba ma 80 cm wysokości. Wykonano ją metodą na wosk tracony, a jej wnętrze jest puste.

Chimera_d'arezzo,_firenze,_06

Zdjęcia na licencji Creative Commons. Autor: Sailko.