Borobudur

Stupa_Borobudur

Świat jest pełen paradoksów. Jedna z najwspanialszych i najbardziej zadziwiających buddyjskich budowli znajduje się w kraju, w którym religią dominującą jest islam. Mowa o Borobudur na indonezyjskiej wyspie Jawa.

Ta niecodzienna budowla powstała w VIII/IX w., gdy na wyspie dominowały pochodzące z Indii hinduizm i buddyzm. Dopiero kilkaset lat później wyparł je przyniesiony przez arabskich kupców islam.

Nie ma na całym świecie drugiej takiej budowli jak Borobudur. Można ją zwać stupą, piramidą, świątynią, sanktuarium, relikwiarzem, świętą górą, mandalą czy pomnikiem. Każda nazwa będzie w pewnym sensie słuszna. Jest to bowiem bardzo rozwinięta wersja indyjskiej stupy (czyli rodzaju relikwiarza, pomnika), która zyskała formę piramidy schodkowej o wysokości 35 m i bokach długich na 118 m.

Borobudur-Nothwest-view

Jest to jednak piramida niecodzienna. Jej wnętrze stanowi naturalne skalne wzgórze, które budowniczowie przycięli do swoich potrzeb i obłożyli setkami tysięcy odpowiednio obrobionych kamieni. Pięć dolnych tarasów ma kształt pociętych uskokami kwadratów, a trzy górne są idealnymi kołami, na których umieszczono 72 małe stupy z posągami Buddy w środku. Na samym szczycie budowli tkwi zaś dużo większa, pusta stupa. Efekt jest taki, że jeśli spojrzymy na Borobudur z lotu ptaka, to widzimy ułożoną na ziemi ogromną buddyjską mandalę.

Borobudur_2008

Warto podkreślić, że twórcy tego cudu w ogóle nie stosowali zapraw murarskich. Ich umiejętności obróbki i łączenia kamieni były dużo większe niż np. tak chwalonych za obróbkę kamienia Inków.

Borobudur nie ma żadnych pomieszczeń, ale ma za to nieziemsko bogatą dekorację rzeźbiarską. Doliczono się na tej kamiennej mandali 504 posągów Buddy, 1460 reliefów przedstawiających jego życie i 1212 innych płaskorzeźb. Jakość tych dzieł niektórzy porównywali do osiągnięć Lorenza Ghibertiego.

Wydaje się, że niegdyś cała ta budowla mieniła się kolorami. Znaleziono bowiem pozostałości niebieskiej, czerwonej i czarnej farby, a także płatki złota.

Siddharta_Gautama_Borobudur

Książę Siddhartha Gautama (Budda) ścina włosy. Relief z Borobudur

Borobudur najpewniej było częścią wielkiego kompleksu buddyjskiego. W pobliżu znajdują się dwa inne sanktuaria, a w odległości 600 m od budowli odkryto pozostałości identyfikowane jako zabudowania buddyjskiego klasztoru (wihary) oraz resztki małych stup.

Borobudur_ship

Świetnie wykonany statek z reliefów w Borobudur

Na koniec polecam prawie trzyminutowy filmik. Warto go obejrzeć dla zdjęć z powietrza, bo dopiero wtedy widać niezwykłość Borobudur.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=-rHUCCNsARM&hl=pl&fs=1&color1=0x3a3a3a&color2=0x999999]

Zdjęcia pierwsze, drugie i czwarte na licencji Creative Commons (by-sa 3.0) Autor: Gunkarta.

Zdjęcie trzecie na licencji Creative Commons (by 3.0). Autor: Heaven’s Army.

Zdjęcie piąte na licencji Creative Commons (by-sa 2.5). Autor: Michael J. Lowe.