Wózek kultowy z Trundholmu

wozek z Trundholm

Bagna potrafią kryć niesamowite skarby. W 1902 r. z moczarów w Trundholm w Danii wyciągnięto częściowo zachowany model wozu z dyskiem słonecznym o długości 60 cm.

Całość wykonano z brązu, ale dysk słoneczny jest pokryty dodatkowo złotą blachą. Nie ulega wątpliwości, że artysta, który go wykonał (bądź ich grupa) miał duże pojęcie o swoim fachu.

Zdaniem specjalistów wózek wykonano we wczesnej epoce brązu, co znaczy, że ma on jakieś 3200-3500 lat. Jest więc równie stary, jak zabytki kultury mykeńskiej z Grecji. Tymczasem twórcy wózka żyli gdzieś w Skandynawii, a więc na drugim krańcu kontynentu, który – wedle dość powszechnych wśród niespecjalistów wyobrażeń – zamieszkiwali wówczas poza Grecją jedynie kryjący się po puszczach prymitywni barbarzyńcy. Jak jednak widać, nie byli oni tacy prymitywni.

Zdaniem wielu specjalistów wóz poświęcony jest kultowi Słońca. Często zwie się go po prostu wózkiem słonecznym, bądź rydwanem Słońca. Czasami wskazuje się też, że koń może nawiązywać do kultu płodności.

rydwan z Trundholm

Zdjęcia na licencji Creative Commons. Autor: Malene Thyssen.