Krak des Chevaliers

Krak des Chevaliers maly

Najsłynniejsza twierdza krzyżowców na Bliskim Wschodzie i jedna z najpotężniejszych. Swoją wielką sławę zawdzięcza po części temu, że dotrwała do naszych czasów prawie w takim stanie w jakim była 700 lat temu. Duże znaczenie ma też malownicze położenie na wyniosłej skale.

Jej udział w dziejach krucjatach zaczyna się w 1099 r., gdy stojącą na wzgórzu islamską fortalicję zdobywa na krótko Rajmund IV z Tuluzy. Opuszczoną przez chrześcijan twierdzę zajmuje ponownie w 1110 r. regent Antiochii Tankred. 32 lata później zaczyna się złoty okres zamku, gdy hrabia Trypolisu Rajmund II przekazuje go Joannitom.

Nowi właściciele przekształcają zamek w jedną z najpotężniejszych twierdz na świecie i swoją wielką bazę. Stawiają potężne podwójne mury, co było wówczas nowatorskim rozwiązaniem, gdyż zamki miewały zazwyczaj tylko jedną linię fortyfikacji. Budują też w twierdzy bardzo ładne wczesnogotyckie sale, kaplicę, magazyny i stajnie mogące pomieścić nawet tysiąc koni. Część pomieszczeń wykuwają w skale. Dzięki tym inwestycjom zamek o wymiarach 220 m na 135 m mógł zapewnić dobre warunki ponad dwóm tysiącom zbrojnych. Szacuje się, że z pełnymi magazynami mógłby bronić się nawet pięć lat.Krak_des_ChevaliersW 1163 Joannici bez problemu odpierają natarcie Seldżuków. Ćwierć wieku później odrzucają słynnego Saladyna. Sława fortecy rośnie. Jednak nic nie trwa wiecznie.

W XIII w. coraz słabsi krzyżowcy nie są w stanie odpowiednio obsadzać swoich twierdz. 3 marca 1271 r. pod Krak des Chevaliers przybywa egipski sułtan Bajbars z wielką potęgą. Garstka obrońców (źródła często mówią o 150-200 rycerzach) nie może powstrzymać napastników. Pod koniec drugiego tygodnia oblężenia pod ostrzałem licznych machin oblężniczych pada brama w zewnętrznym murze. Dwa tygodnie później muzułmanie forsują wewnętrzny mur i masakrują obrońców na głównym dziedzińcu. Ci, którzy przeżyli, jeszcze dziesięć dni bronią się w głównej wieży, ale w końcu składają broń. Sułtan pozwala im odejść.

Krak_des_chevaliers (js)

Od tego momentu Krak des Chevaliers służył władcom Egiptu, którzy jeszcze wzmocnili jego fortyfikacje. Jednak z czasem epoka zamków się skończyła i twierdza opustoszała. Teraz to wspólne dzieło muzułmańskich i chrześcijańskich budowniczych jest jedną z największych atrakcji turystycznych Syrii.

Polecam jeszcze obejrzenie zamku na filmie. Macie do wyboru wersję krótszą (pierwszy film), która ma trochę ponad półtorej minuty, i wersję dłuższą (drugi film), która ma blisko sześć minut.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=OMJjrrZYhvA&hl=pl&fs=1&]

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=yTmYSfTE7n8&hl=pl&fs=1&]

Górne zdjęcie na licencji Creative Commons (by-sa 2.5). Autor: Xvlun.

Zdjęcie środkowe na licencji Creative Commons (by 2.0). Autor: James (Jim) Gordon.

Dolne zdjęcie na licencji Creative Commons (by-sa 3.0). Autor: Jerzy Strzelecki.

Tagi: , ,