Angkor Wat

Monks_at_Angkor_Wat

“Jedna z tych świątyń – rywalka świątyni Salomona – mogłaby zająć honorowe miejsce obok najpiękniejszych naszych budowli. Jest wspanialsza niż cokolwiek z tego, co zostawiła nam Grecja lub Rzym” – napisał o świątyni Angkor Wat w Kambodży Francuz Henri Mouhot, który w styczniu 1860 roku nadział się na nią w kambodżańskiej dżungli na północ od wielkiego jeziora Tonla Sap.

Poświęconą hinduskiemu Wisznu świątynię zbudowano w latach 1113-1145 na polecenie króla Khmerów Surjawarmana II. Jest najwspanialszą spośród blisko tysiąca świątyń, które Khmerowie postawili w swej stolicy zwanej Angkor (więcej o mieście i jego dziejach w Archeowieściach).

Angor_Wat_NW_Cnr

Trochę upraszczając Angkor Wat to dość rozległa i niska piramida schodkowa, na której zbudowano kamienne wieże i galerie. Trzy tarasy piramidy mają łącznie niewiele ponad 22 metry wysokości, a najniższy z nich (dobrze widoczny na drugim zdjęciu) ma boki o wymiarach 187 na 215 metrów. O wspaniałości świątyni decydują jednak budowle, które wyczarowali na tarasach khmerscy kamieniarze. Stojąca na szczycie piramidy wieża ma 42 metry wysokości, a wieże boczne 32 metry.

Biegnące wzdłuż tarasów galerie zdobią piękne reliefy przedstawiające dwór khmerski, wojnę, piekło oraz sceny z hinduskich eposów Ramajana i Mahabharata. Cały kompleks otoczony jest murem (1000 na 815 metrów) i monumentalną fosą szerokości 180 metrów.

Współcześni Khmerowie są niewyobrażalnie dumni z dzieła swoich przodków. Świątynia znalazła się nawet na fladze Kambodży.

Na koniec polecam filmik.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=_uXq6-UMkdw&hl=pl&fs=1&]

Zdjęcie górne na licencji Creative Commons (by 2.0). Autor: Sam Garza.

Zdjęcie środkowe na licencji GNU FDL. Autor: L-Bit.

Zdjęcie dolne na licencji Creative Commons (by 2.5). Autor: Charles J Sharp.