Rzeźby skalne z Dazu

Dazu buddha

Chiński powiat Dazu w południowo-zachodniej części kraju słynie z około 50-60 tys. rzeźb, które wykuli w zboczach skalnych buddyjscy mnisi. Większość tych dzieł powstała między IX a XIII w. n.e., ale najstarsze sięgają nawet VII w. Są one jednym z największych cudów Chin, ale nie cieszą się nawet ułamkiem sławy jaką mają Wielki Mur, czy Terakotowa Armia. A moim zdaniem nie ustępują im w niczym.

Górne zdjęcie ukazuje twarz leżącego Buddy Śakjamuniego, którego postać ma trochę ponad 31 m długości (zdjęcie prawie całości). Rzeźba obrazuje moment, w którym Budda przechodzi w stan nirwany.

Dazu

Powyżej widzicie trzech mędrców buddyjskiej szkoły Huayan. Są oni dowodem jak świetnie artyści rozumieli materiał, w którym tworzyli. Wystające ze skały 8-metrowe posągi pochylają się do przodu. W dodatku zewnętrzne figury trzymają w rękach pagody ważące 400 kg każda. Jednak figury wyrzeźbiono tak mądrze, że choć stoją już 900 lat, to nie mają żadnych uszkodzeń i nie grozi im upadek.

Zresztą znakomita większość rzeźb z Dazu zachowała się w świetnym stanie. Na wielu wciąż widać kolory. Po części wynika to z niedostępności miejsc, w których się znajdują. Dopiero rozwój turystyki doprowadził do rozbudowy dróg w tej okolicy.

Dazu_rock_carvings_2_baoding

W skalnych rzeźbach mnisi starali się ukazać całą doktrynę swojej religii. Powyżej widzicie buddyjskie koło życia, które w swych łapskach trzyma bóg śmierci Jama.

dazu buddhas

Oprócz niezliczonych Buddów, mędrców i mnichów na skalnych ścianach widzimy też m.in. demony i mieszkańców piekieł (poniżej). Być może rzeźb byłoby jeszcze więcej, ale działalność artystyczna ustała nagle w 1249 r. Najpewniej na skutek podboju tej części Chin przez Mongołów.

Dazu_rock_carvings_baoding_demons_1

Dazu_rock_carvings_baoding_demons_2

Polecam galerię, w której znajdziecie dużo więcej zdjęć rzeźb z Dazu (warto skorzystać z funkcji slideshow). I pamiętajcie, nawet jak ją całą obejrzycie, to i tak wciąż widzieliście tylko mały ułamek tego, co tam jest.

Pierwsze zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Addictive Picasso.

Drugie zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Calton.

Czwarte zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Ulrichsson

Trzecie i pozostałe zdjęcia na licencji Creative Commons. Autor: Truthven.