Hefajstejon w Atenach

Temple_of_Hephaestus

Jedna z najlepiej zachowanych antycznych greckich świątyń i jednocześnie dość słabo znana. Ma bowiem w Atenach sporą konkurencję, jeśli chodzi o starożytne zabytki.

Hefajstejon, zwany też niegdyś Tezejonem, zbudowano w latach 449-444 p.n.e. w ramach wielkiego projektu inwestycyjnego Peryklesa, którego głównym elementem były inwestycje na Akropolu. Ale nie tylko.

Hephaistos_temple_2006

Dorycka świątynia poświęcona bogu ognia i opiekunowi garncarzy Hefajstosowi stanęła na agorze (rynku) ateńskiej metropolii. Długie identyfikowanie jej jako budowli poświęconej Tezeuszowi było spowodowane reliefami ukazującymi głównie tego ateńskiego herosa.

Świątynia zachowała się do naszych czasów w bardzo dobrym stanie, gdyż podobnie jak rzymski Panteon, przekształcono ją w chrześcijańską świątynię. Status ten zachowała do 1834 r. Chrześcijanie dokonali jednak pewnych zmian. Wyburzyli m.in. kolumny, które stały we wnętrzu naosu (głównego pomieszczenia świątyni). Mimo to Hefajstejon daje największe możliwości „poczucia” greckich świątyń, na co nie pozwala solidnie zniszczony i oblężony przez turystów Partenon.

Temple_of_Hephaestus_western_frieze

Zdjęcia górne i środkowe na licencji Creative Commons (3.0). Autorzy: Scott Ware, Tommi Nikkilä.

Zdjęcie dolne na licencji Creative Commons (2.0). Autor: Kai-Christian Bruhn.

Galeria zdjęć w Wikimedia.