Bransoleta z gryfami

Ars_Summum_Tesoro_Oxus_brazalete
W 1877 r. lokalna ludność znalazła w starym grodzisku nad rzeką Amu Daria w dzisiejszym Tadżykistanie skarb złożony ze 177 złotych, srebrnych i brązowych wyrobów oraz 1300 monet.

Widoczna powyżej złota bransoleta z dwoma rogatymi gryfami jest jednym z kilku najsłynniejszych elementów tego skarbu. Specjaliści zaliczają ją do sztuki achemenidzkiej (perskiej) i datują na V-IV w. p.n.e.

Związki z Persją nie budzą żadnych wątpliwości. Podobne przedstawienia gryfów znamy choćby z perskich budowli. Grecki najemnik Ksenofont wspomniał zaś, że władcy perscy dawali takie złote wspaniałości jako upominki. Bransoleta mogła więc należeć do jakiegoś lokalnego możnowładcy uhonorowanego przez królów z dalekiego Persepolis.

Zabytek ma 11,5 cm wysokości i 12,8 cm szerokości. Widoczne na nim puste przestrzenie najpewniej były niegdyś wyłożone szkłem i kamieniami półszlachetnymi.

Większość przedmiotów ze skarbu, który nazwano amudarskim, trafiła do zachodnich muzeów za pośrednictwem azjatyckich kupców. Bransoleta znajduje się w British Museum.