Prudential Building w Buffalo

Dankmar Adler and Louis Sullivan / Prudential Building (formerly Guaranty Building) / Buffalo, New York / 1895-1896

Autorami tego niesamowitego drapacza chmur są amerykańscy architekci Louis Henry Sullivan i Dankmar Adler. Budynek powstał w latach 1894-1896 r. i był jednym z pierwszych wysokościowców na świecie.

Szkielet Guaranty Building (to dawna nazwa budynku) wykonano ze stali, co było jeszcze wówczas wielką nowością. Jego piękne ciało stworzono z terakotowych płyt. Widoczne na nich bogate i jednocześnie niezwykle gustowne zdobienia były inspirowane gotykiem i secesją. Budynek jako całość ma jednak bardzo szlachetną i spokojną sylwetkę, jak przystało na dystyngowany biurowiec.

Prudential Building Buffalo 2

Podziwiając niezwykłe dekoracje budynku trochę trudno uwierzyć, że Sullivan uchodzi za ojca funkcjonalizmu, modernizmu i drapaczy chmur. A jednak. Swoją architekturą pokazywał bowiem, że choć zgodnie z zasadami chicagowskiej szkoły architektury budynek powinien być tak zaprojektowany, by spełniać wymogi ekonomiczności, celowości, zapewniać dobre samopoczucie i ujawniać swoją organiczną funkcję, to jednocześnie wciąż może być dziełem sztuki.

Prudential Building Buffalo 3

Prudential nie był pierwszym takim gotycko-secesyjnym drapaczem dwójki architektów. W 1890 upiększyli Chicago wieżowcem Wainwright Building. Jest on jednak niższy, a jego ozdoby nie są jeszcze aż tak bogate.

Buffalo Prudential Building

Zdjęcie powyżej ukazuje najbardziej niesamowitą moim zdaniem dekorację budynku – wspaniałe „drzewiaste” zwieńczenia narożników. Niestety zdjęcie, które mogłem opublikować jest niezbyt ostre. Dlatego też koniecznie musicie rzucić okiem na zbliżenie innego narożnika Prudential Building.

Pierwsze trzy zdjęcia są na licencji Creative Commons z zastrzeżeniem do użytku niekomercyjnego. Ich autorem jest Natehofer. Więcej jego zdjęć wieżowca.

Ostatnie zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Amerune.