Paweł Trubieckoj – Dzieci

Trubetzkoy_Children2

Paweł Trubieckoj był rosyjskim księciem urodzonym i zmarłym we Włoszech, choć nie całe życie spędził w tym kraju. Jego miłością była rzeźba, której początkowo sam się uczył. A była to rzeźba mocno oryginalna. Jego posągi wyglądają jak obrazy malowane szybko kładzionymi grubymi impastami. Są rzeźbiarskimi szkicami. Z tego też powodu twórczość księcia zalicza się do impresjonizmu.

Obecnie jego nazwisko trudno uznać za powszechnie znane, ale za życia nie mógł narzekać na brak popularności. Dostawał sporo zamówień od elit. Wykonał nawet ponadnaturalnych rozmiarów posąg cara Aleksandra III. George Bernard Shaw, przyjaciel artysty, napisał o Trubieckoju, że był najbardziej zadziwiającym rzeźbiarzem swoich czasów.

Jednak los jest dość okrutny dla rzeźbiarzy. W porównaniu z malarzami tylko nieliczni z nich trafiają do powszechnej świadomości. Każdy z nas wymieni tłum malarzy z końca XIX w. i początków XX w., a rzeźbiarzy najwyżej kilku i założę się, że część z nich to będą malarze czasami parający się rzeźbą. A rzeźba w tym okresie była naprawdę rewelacyjna. Zerwała już ze ślepym kopiowaniem antyku i sięgnęła po nowe pomysły, ale jednocześnie nie uległa jeszcze zdegenerowaniu w dziwaczne i zazwyczaj niezwykle brzydkie instalacje, które zdominowały resztę XX w.

Rzeźba widoczna powyżej przedstawia dwóch chłopców z rodu Trubieckojów. Artysta wykonał ją w 1900 r. podczas pobytu w Rosji. Nie jest w jego dorobku jakimś wyjątkowym dziełem, ale coś musiałem wybrać, a zdjęć najbardziej znanych rzeźb nie namierzyłem. Poniżej galeria z czterema innymi dziełami księcia. Wszystkie znajdują się w Państwowym Muzeum Rosyjskim w Sankt Petersburgu. Autorem zdjęć jest Aleks Bacharew.

Paweł Trubieckoj – Siergiej Witte

Paweł Trubieckoj – Przyjaciele

Paweł Trubieckoj – Isaac Levitan

Paweł Trubieckoj – Księżna M.N. Gagarina z córką