François Boucher – Leżąca dziewczyna

Marie-Louise_O'Murphy

Kolejna spośród najsławniejszych pup malarstwa. W dodatku pupa nieletnia, gdyż należy najpewniej do dziewczyny, która nie ukończyła jeszcze 15 roku życia. Uważa się, że była to jedna z licznych młodych niewiast, które miały zaszczyt gościć w łożu króla Francji Ludwika XV.

Bardzo popularne jest identyfikowanie osoby na obrazie z Marie-Louise O’Murphy, nieletnią kochanką króla pochodzenia irlandzkiego, ale mocnych dowodów na to brak. Dlatego używa się raczej tytułów „Leżąca…”, bądź też „Odpoczywająca dziewczyna”.

Obraz powyżej należy do zbiorów Wallraf-Richartz-Museum w Koloni i nie jest jedynym przedstawieniem tego typu. Boucher namalował więcej młódek z rozrzuconymi nogami, gdyż popyt na tę scenę miał spory. Poniżej bardzo podobny obraz z monachijskiej Alte Pinakothek (reprodukcja, którą mogłem dać, jest bardzo podła, więc lepiej rzućcie okiem na tę na stronach Alte Pinakothek).

Wielka skłonność Bouchera do zaspokajania popytu na obrazy o tematyce erotycznej zaowocowała nazwaniem artysty „malarzem wypiętych pup”. Tytuł ów nadał Boucherowi filozof i pisarz Denis Diderot. Ale takie już było rokoko. Erotyka królowała wśród francuskich wyższych sfer i nie tylko Boucher ciężko pracował, by zaspokoić „artystyczne” potrzeby majętnych panów. A zaspokajano je często pracami dużo odważniejszymi niż portret kochanki Ludwika XV.

François_Boucher_026

Obraz u góry: ok. 1752 r., olej na płótnie, 59,5 na 73,5 cm, Wallraf-Richartz-Museum w Koloni

Obraz u dołu: 1752, olej na płótnie, 59,1 na 73 cm, Alte Pinakothek w Monachium