Ávila

Muralla_de_Ávila_01 Avila mury

Ávila to miasto w środkowej Hiszpanii. Największą sławę zapewniają mu mury miejskie. Zbudowane w 1090 r. przetrwały do dzisiaj. Mają trochę ponad 2,5 km długości, 12 m wysokości, 3 m grubości, 88 wież i 9 bram.

Mury Ávili nie są dziełem sztuki ani wielkim wyczynem inżynierskim czy kamieniarskim. Cudem stały się dlatego, że przetrwały do naszych czasów w pierwotnym stanie. A stało się to za sprawą kryzysu.

Niegdyś mury otaczały większość europejskich miast. Jednak w XVIII i XIX w. fortyfikacje, które dawniej zapewniały miastom spokojny rozwój, zaczęły ten rozwój dusić. Nastąpiło masowe wyburzanie średniowiecznych fortyfikacji, by zrobić miejsce na nowe domy, lepsze drogi, a czasami parki (np. krakowskie Planty).

W Ávili do tego nie doszło, gdyż akurat wtedy weszła w okres gospodarczej stagnacji. Dzięki temu jej centrum zachowało swój średniowieczny charakter i Ávila stała się jedną z większych atrakcji Hiszpanii oraz trafiła na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Murallas_de_Ávila Mury Avili

Pozostałe wielkie atrakcje Ávili, to romańsko-gotycka katedra i kościoły. Miasto jest też miejscem pielgrzymek związanych z kultem św. Teresy z Ávili.

Zdjęcie górne na licencji Creative Commons. Autor: Manuel M. Vicente. Dolne zdjęcie jest w domenie publicznej.