Pektorały Tutanchamona

Wśród wielu wspaniałych kosztowności znalezionych w grobowcu Tutanchamona były też pektorały, czyli ciężkie zdobione naszyjniki. Pośrodku dwóch, które dziś prezentuję, widzicie skarabeusza ze skrzydłami. Szczególne zainteresowanie naukowców wzbudził chrabąszcz w górnym pektorale ze względu na rzadką barwę kamienia, z którego go zrobiono.

Odkrywca grobowca Howard Carter uznał, że skarabeusza wyrzeźbiono w zielono-żółtym chalcedonie (odmiana kwarcu). Interpretacja ta nie dla wszystkich była przekonująca. W 1999 r. włoscy geolodzy zbadali skład chemiczny rzeźby i okazało się, że jest to naturalne szkło z pustyni leżącej ok. 800 km na południowy-zachód od dzisiejszego Kairu. Szkło takie powstaje najczęściej w wyniku roztopienia piasku po uderzeniu meteorytu. Jednak w tym wypadku nie było żadnych śladów po uderzeniu kosmicznego przybysza.

Zagadkę wyjaśnił w 2006 r. fizyk Mark Boslough z Sandia National Laboratories w Nowym Meksyku (USA). Jego zdaniem meteoryt, który stworzył szkło, rozpadł się podczas wchodzenia w atmosferę i nad pustynię dotarł w postaci ognistej kuli o temperaturze ponad 1800 st. Celsjusza. Pędząca kula ognia bez trudu stopiła piasek i skały w płynną lawę, która po wystygnięciu stała się naturalnym szkłem.

Oprócz pustynnego szkła artysta użył również złota, srebra, kamieni półszlachetnych i masy szklanej.

Co przedstawiają te pektorały? W górnym symbolizujący słońce skarabeusz podtrzymuje barkę z okiem Horusa – symbolem zwycięstwa, nad którym jest srebrny księżycowy dysk z królem w otoczeniu chroniących go bogów: Księżyca Totha i Słońca Re-Horachti. Dolną krawędź pektorału zdobią kwiaty oraz pąki papirusu i lotosu – symbole Dolnego i Górnego Egiptu.

Dolny pektorał składa się mniej więcej z tych samych elementów, ale są one trochę inaczej ułożone.

Dolne zdjęcie jest na llicencji Creative Commons Attribution 2.0. Autor: Dalbera.