Megalityczne świątynie w Mnajdrze

Jedne z najbardziej niesamowitych pozostałości po europejskiej kulturze megalitów znaleźć można na małej Malcie. Między 4000-2500 r. p.n.e. powstało tam ponad 20 niezwykłych kamiennych świątyń. Jeden z najbardziej znanych ich kompleksów znajduje się w miejscowości Mnajdra.

Pierwszą malutką światynię (z lewej) zbudowano tam około 3600 r. p.n.e. W ciągu kolejnych kilkuset lat powstała najokazalsza świątynia centralna, a trzecią zbudowano gdzieś między 3000 a 2500 r. p.n.e., czyli w tym samym czasie, w którym powstało w Brytanii słynne Stonehenge.

Moim zdaniem maltańskie świątynie są bardzo niedoceniane przez popularyzatorów nauki. Jest to uderzające nie tylko w porównaniu z kręgiem w Stonehenge, ale też np. z Wyspą Wielkanocną, gdzie również mamy do czynienia z niewielką wyspą z imponującymi megalitycznymi osiągnięciami. Jednak posągi z Wyspy Wielkanocnej kojarzy prawie każdy, a maltańskie świątynie niewielu. A nie powinno tak być. Choćby dlatego, że posągi na Wyspie Wielkanocnej powstały zaledwie kilkaset lat temu, a maltańskie świątynie kilka tysięcy lat temu.

Zdjęcie pochodzi ze strony Malta Vista. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.