Madinat az-Zahra

W 936 roku władający prawie całym Półwyspem Iberyjskim kalif Abd ar-Rahman III rozpoczął wielką inwestycję. Pięć kilometrów od Kordoby, stolicy kalifatu, robotnicy zaczęli stawiać mury nowej siedziby władcy nazwanej Madinat az-Zahra, czyli Miasto Kwiatu.

Przez 25 lat kalif łożył na budowę gigantyczne pieniądze, ale nie nacieszył się pałacem. Zmarł na krótko przed jego ukończeniem. Luksusy wspaniałego miasta-pałacu przypadły w spadku jego następcom. Mogli cieszyć oczy pyszną architekturą pałacowych budynków, wspaniałą sztukaterią, która zdobiła ściany i wielobarwne kolumny, a także ozdobami ze złota, alabastru i marmuru. Ciężkie życie władców umilały fontanny i baseny ze sprowadzaną z gór źródlaną wodą oraz rajskie ogrody z ptaszarnią, menażerią i altanami. Niestety, Miasto Kwiatu miało krótki żywot.

Wybuchła wojna domowa i w 1010 r. siedzibę kalifów złupili i spalili zbuntowani berberyjscy najemnicy. Przez kolejne lata ruiny Madinat az-Zahra były plądrowane i używane jako kamieniołom. W końcu prawie całkowicie znikły przykryte błotem, które spływało ze wzgórza po zimowych deszczach. Nic więc dziwnego, że historycy uznali średniowieczne opisy bogactwa pałacu za bujdy. Zaczęli wierzyć arabskim autorom dopiero dzięki archeologom, którzy w 1910 r. postanowili zobaczyć, co tak naprawdę kryje się pod błotem. Choć od tego momentu minęło blisko sto lat, to wciąż nie przebadali ogromnej części Miasta Kwiatów, które zajmuje teren o wymiarach 1500 m na 750 m. Jednak to co zrekonstruowali pozwala sobie wyobrazić wspaniałość siedziby kalifów Kordoby.

Zdjęcie dolne na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.5. Autor: Wwal.

Polecam galerię zdjęć.