Sztandar z Ur

W latach 20. ubiegłego wieku sir Leonard Woolley odkopał ponad dwa tysiące grobów na mającym około 4500 lat cmentarzysku w sumeryjskim Ur. Były wśród nich także pochówki dostojników i władców miasta, często z bogatym wyposażeniem. Czegoś takiego świat jeszcze nie widział.

W jednym z grobowców angielski archeolog znalazł przedziwny przedmiot – płaską drewnianą skrzynię wysokości 20 cm ozdobioną piękną mozaiką z lazurytu i macicy perłowej osadzoną w podobnej do smoły substancji. Naukowcy nazwali skrzynkę sztandarem. Przedstawia on dwie sceny.

Na pierwszym zdjęciu jest tzw. scena pokoju (powiększenie). U góry widzimy króla (duża postać z lewej) ucztującego z możnymi. Z prawej strony znajduje się mężczyzna grający na lirze, identycznej jak instrumenty, które Wooley znalazł w grobowcach. Niżej pokazany jest najprawdopdobniej pochód mieszkańców Ur z łupami.

Na drugim zdjęciu jest zaś tzw. scena wojny (powiększenie). Widzimy tutaj żołnierzy w hełmach i z włóczniami wyposażonych w ciężkie wozy ciągnięte przez onagry (krewniacy osłów). Jest to niewątpliwie scena triumfu. Wojownicy prowadzą przed oblicze władcy jenców, a na samym dole wozy tratują ciała pokonanych wrogów.