Newgrange

Na niewielkim wzgórzu około 50 km na północ od stolicy Irlandii Dublina stoi budowla starsza od egipskich piramid i kamiennych konstrukcji ze Stonehenge. Jest to niezwykły megalityczny grobowiec, o którego wyjątkowości decydują wielkość, świetlik i ozdoby.

W chwili powstawania (ok. 3100 roku p.n.e.) Newgrange było jedną z największych budowli na świecie, a już na pewno jest największa budowlą z tego okresu, która dotrwała do naszych czasów w całości (choć przeszła szeroko zakrojoną rekonstrukcję, niekoniecznie poprawną). Kopiec ma 12 m wysokości i 75 m średnicy. Na jego usypanie tajemniczy twórcy zużyli 200 tysięcy ton materialu – głównie kamieni.

Budowniczowie kopca byli nie tylko pracowici, ale mieli też sporą wiedzę. Nad wejściem do leżącej w głębi kopca komory grobowej umieścili świetlik (patrz dolne zdjęcie). Przez kilka dni w okolicach zimowego przesilenia (21 grudnia) promienie Słońca przechodzą przez niego, pokonują 19-metrowy korytarz i wpadają dokładnie do środka komory. O wielkich umiejętnościach budowniczych świadczy też to, że ułożona z kamieni kopuła kopca cały czas pozostaje wodoszczelna.

Kolejny niezwykły element grobowca w Newgrange to 75 głazów i płyt pokrytych głównie spiralnymi wzorami. Niestety nie wiemy jakie jest ich znaczenie, podobnie jak nie wiemy kogo pochowano w tej niezwykłej budowli.

Polecam galerię zdjęć grobowca z powietrza. Są tam też zdjęcia podobnych budowli w okolicy. Warto również pooglądać wnętrze grobowca.

Zdjęcia na licencji Creative Commons Attribution 2.5 Poland. Autorem górnego jest Shira, a dolnego Clemensfranz.